Tańczący z wiolonczelą

Nietypowym Fandango zakończyło się kolejne sokolnickie Muzyczne Lato. Zwykle hiszpański taniec ludowy wykonywany jest na gitarze, ale wiolonczelista – Konrad Bukowian postanowił zaskoczyć publiczność zgromadzoną w kościele i całość zagrał na wiolonczeli trzymanej tak jak trzyma się właśnie gitarę. Nie była to jedyna niespodzianka. Pod koniec utworu solista również zatańczył z kastanietami w dłoniach. Owacje były na stojąco.

Apertus Quartet, który towarzyszył Konradowi Bukowianowi to członkinie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, którym nieobce są również brzmienia jazzowe i ludowe. Panie brały udział w festiwalach muzycznych zarówno w Polsce(„Kolory Polski”, „Łódź Czterech Kultur”), jak i poza jej granicami(Festiwal Muzyczny w Gironie). Dotychczas mają na swoim koncie nagrania radiowe i telewizyjne(„Pamięć a przemijanie”), a w ubiegłym roku ukazał się owoc współpracy Apertus Quartet i saksofonisty jazzowego Andrzeja Olejniczaka – krążek Different Choice. Oprócz wspomnianego Fandango w ich wykonaniu rozbrzmiał także utwór Cztery Pory Roku Vivaldiego.

 

Głównym bohaterem ostatniego spotkania z muzyką kameralną w Sokolnikach był zdecydowanie wymieniony wyżej Konrad Bukowian. Uczeń wybitnego wiolonczelisty Ivana Monighettiego, koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej, laureat m. in. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Genewie, Akademii Muzycznej w Bazylei i Warszawie, wreszcie założyciel zespołu „iBaroque!”, grającego muzykę dawną. Koncertował na całym świecie – zagrał również w Sokolnikach. Jego występ to pełne emocji i siły brzmienie – wisienka na torcie, jaką zorganizował sokolniczanom Ryszard J. Osmoliński – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Lato”. Ostatni koncert z tej serii nie jest ostatnim ze spotkań muzycznych tego lata. Zachęcamy do śledzenia aktualności na sokolnikilas.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *