Plenerowe spotkanie Rady Osiedla

W sobotę 23 maja radni Rady Osiedla spotkali się na świeżym powietrzu, na ul.Kościuszki, w celu obejrzeniu terenów o których ostatnio debatowali: Parku im. Poniatowskiego wraz z boiskami sportowymi, progów zwalniających na ul.Sienkiewicza i rejonie stawu przy ul. Spornej/Szkolnej. Razem z radnymi w spotkaniu uczestniczyli również: wójt Tomasz Komorowski oraz radni Rady Gminy Barbara Kozłowska i Waldemar Szcześniak.

IMG_0213

W parku radni przeszli alejkami, dawniej wydeptanymi przez spacerowiczów, lecz dziś zarośniętymi roślinnością, przez teren parku należący do gminy. Część parku przylegająca do ul.Kościuszki została przez poprzedniego wójta sprzedana prywatnym właścicielom z pominięciem jakichkolwiek procedur konsultacyjnych z ówczesną Radą Osiedla, co skłoniło p.Osmolińskiego do zgłoszenia postulatu zbadania zgodności z prawem działań wójta Sobolewskiego. Pan Pyda przedstawił zebranym koncepcję rozmieszczenia w parku poszczególnych elementów zagospodarowania: istniejących (choć nie funkcjonujących) boisk sportowych, proponowanej lokalizacji skate parku pomiędzy boiskiem do piłki nożnej a alejką na przedłużeniu ul.Sienkiewicza – w oddaleniu od zamieszkałych działek, ponieważ użytkowanie skate parku generuje jednak spory hałas. Obejrzenie w naturze stanu boisk pozwoliło ocenić, że ich stan techniczny jest bardzo zły. Korzenie drzew uszkodziły w wielu miejscach utwardzoną nawierzchnię boiska do koszykówki. Boisko do piłki nożnej poprzez nawiezienie (na polecenie wójta Sobolewskiego) ogromnej warstwy piachu, również nie nadaje się do użytku. Pan Malicki przedstawił pobieżnie możliwe sposoby budowy nawierzchni boisk, m.in. tworzywa poliuretanowe, sztuczną trawę itp. Zaproponowano odbudowę boisk, a wójt Komorowski zapowiedział, że zwróci się z pytaniem do odpowiednich specjalistów od budowy boisk, jakie technologie można do tego wykorzystać. Ze względu na wysokie koszty renowacji, będzie to przebiegało stopniowo, ale boiska i skate park są elementami infrastruktury publicznej, niezbędnymi w Sokolnikach dla zapewnienia zajęcia młodzieży. Zagospodarowanie parku, wytyczenie alejek, wyposażenie w ławki, latarnie, kosze na śmieci, elementy do zabaw dzieci: huśtawki, drabinki itp., również będzie przebiegało etapami. Zgodnie z życzeniem radnych, park ma mieć kształt zbliżony do projektu parku z czasów powstawania Sokolnik Lasu.

IMG_0226

IMG_1276IMG_0231

Po odwiedzeniu parku, radni przeszli ul.Sienkiewicza do pierwszego progu zwalniającego, gdzie omówili potrzebę wkopania po obydwu stronach słupków uniemożliwiających omijanie przez kierowców progów zwalniających. Należy także ułożyć dodatkowy – trzeci próg pomiędzy istniejącymi na ul.Sienkiewicza, ponieważ odległość między nimi jest zbyt duża i pozwala agresywnym kierowcom na rozwijanie niebezpiecznych szybkości. Słupki, którymi trzeba uzupełnić progi zwalniające, można przenieść ze skrzyżowań na ul.Ozorkowskiej, (poprzedni wójt Sobolewski nakazał ich ustawienie) gdzie utrudniają bezpieczny wyjazd z ulic gruntowych na ul.Ozorkowską. Potrzebę wkopania słupków uniemożliwiających omijanie progów, jak na zamówienie, pokazał kierowca niebieskiego peugeota, który nie zmniejszając szybkości, ominął próg, kiedy zebrani odchodzili z tego miejsca udając się nad staw.

Nad stawem Pan Marcin Pyda wyjaśnił powody, dla których należy zdemontować ławki umieszczone przy plaży, a zamiast nich ustawić na trawie nieco dalej od plaży, ławki innego typu, bardziej pasujące do tego miejsca. Pan Malewicki przedstawił kilka projektów ławek drewnianych, możliwych do wykonania za rozsądną cenę. Radni wybrali projekt ławek z półbali bez oparcia i z oparciem. Ławki i stoły byłyby również zamontowane w miejscu piknikowym, zaproponowanym przez p.Malewickiego nieco dalej od ul.Szkolnej, aby korzystanie z niego nie przeszkadzało mieszkańcom najbliżej położonej działki. Przechodząc ścieżką wzdłuż stawu, radni i goście natknęli się na ślady działalności bobrów – podgryzione i przewrócone drzewa. Radni postanowili wymyślić jakiś sposób na zniechęcenie bobrów do osiedlania na terenie Sokolnik. Kolejną sprawą, którą omawiano była własność działek na których znajduje się staw. Wójt Komorowski poinformował zebranych o rozmowach, jakie prowadzi ze Stowarzyszeniem Właścicieli Działek Leśnych w celu wykupienia dla gminy części działek ze stawem. Rozmowy z prywatnymi właścicielami działek nie rokują możliwości ich wykupienia za cenę mieszczącą się w możliwościach gminy. Zgłoszono propozycję zbudowania nowego mostka przez staw na terenie działek gminnych, przy ew. niewielkim zwężeniu stawu w tym miejscu. Wójt Komorowski zgodził się, że taką inwestycję warto wprowadzić do plany wydatków, ze względu na tradycję Sokolnik i potrzebę przywracania miejsc publicznych do stanu jak za najlepszych lat rozwoju naszej miejscowości.

Zakończono omawianie spraw dotyczących okolic stawu. Pani Łuniewska zwróciła się jeszcze do wójta o uzupełnienie infrastruktury terenu świetlicy w Sokolnikach o piaskownicę, której bardzo oczekują dzieci odwiedzające świetlicę. Zgłosiła również potrzebę wymiany nawierzchni alejki pokrytej ostrym tłuczniem na inny mniej zagrażający kontuzjami dzieci w świetlicy.

Na tym Przewodniczący Rady Osiedla Marcin Pyda zakończył i podziękował wszystkim, którzy przybyli na plenerowe spotkanie Rady Osiedla oraz zaprosił na planowe spotkanie w dniu 2 czerwca o godz. 19:00 w świetlicy.

W imieniu Rady Osiedla

Tadeusz Łuniewski

3 myśli do „Plenerowe spotkanie Rady Osiedla”

  1. Tak więc sprawy mostkowe,ach doprawdy romantycznych mostków nad bajorem,które prawie że wysycha bo przecież nikt go nie pogłebi a jakże i nie uprzepustowi( i wtedy byłaby to prawdziwa atrakcja Sokolnik Lasu),i co więcej,którego nie ma tak naprawdę na mapie :DDD ,szukanie prawdopodobnych bobrów i ich prawdopodobnego przenoszenia niczym Mothmana i temu podobnych diabłów New Yersey;jak również sprawa absuradlanych palików ograniczających a i tak omijanych na asfaltowych nawierzchniach donikąd praktycznie nieprzejezdnych,gdy nadjeżdża pojazd z przeciwka,kwestia paląca ławek:DD (właściwego ich oddalenia!!!:D)i co najważniejsze kwestia nawierzchni na boiskach w nieistniejącyh pseudoparkach w ogólnym terenie leśnym no proszę tak zaprząta Radę Osiedla i jego najdoskonalszą,najmądrzejszą emanację Jego Ekscelencję Pana Pydę że nie widać słonii w menażerii….
    A przepraszam może Operativgruppe Sokolniki Las vel Rada Osiedla wybierze się do już nieczynnego Zakładu Rechabilitacjii dla Dorosłych i Dzieci(dawnego sanatorium z dziecięcymi chorobami płuc) na ul.Szczanieckiej.Czemu już prawie od roku stoi puste??!!Czemu po przejęciu przez jednostkę z Łagiewnik zostało ogołocone z jakiegokolwiek sprzętu ….zastaniemy tam tylko ochroniarza zdziwionego że nadal tam są kierowani pacjenci na rechabilitację przez lakarzy ba nawet karetki!!!Co stało się z personelem,co stało się z miejscem zapewniającym pracę???Co na to nowy Wójt “młody”( co do młodego wyglądu-chyba ciężar starych i nowych obowiązków tak go postarzał-czy to może taka wizerunkowa kreacja nadająca cień odpowiedzialności i mądrości..) Wunderkind Pan Komorowski?
    A następny słoń …( jakieś mrzonki o uzdrowiskach,niebotyczne problemy gminnych żwirownii :D) a tuż pod nosem na Jesionce powstaje spalarnia odpadów zwierzęcych i być może biologicznych,być może jeszcze coś gorszego grodzona murem z 3,5 metra tyle hektarów terenu!!Czy ktoś zdaje sobie sprawę ze skali odoru w Sokolnikach Lesie,Jesionce,Dębniaku jeśli dojdzie do jej uruchomienia??!!
    Danke

  2. człowieku, może sam coś raz zrób dla innych, na pewno lepiej! udowodnij ,bo bzdury gadać każdy może. Sanatorium jest w gestii Marszałka województwa i gmina nic z tym nie ma wspólnego, schronisko to gmina Zgierz i możemy tylko protestować ale wpływu na decyzję poprzedniego wójta Rembisza też nikt z Sokolnik nie miał….

  3. Z tymi progami zwalniającymi na ozorkpwskiej kolo placu zabaw to ktos przesadzil pol samochodu można rozwalic, no chyba ze wojt przewidzial ze kazdy tam przejezdza jeepem albo ciężarowka, jednym slowem masakra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *