Zanim powstanie Park

    W niedzielę 12 lipca 2015 r. na działce leśnej położonej między ulicami Kościuszki, Sokolnickiego i Królowej Jadwigi spotkali się inicjatorzy przywrócenia temu miejscu funkcji, jakie przewidziano dlań przy parcelacji w początku lat 30. XX wieku. Jak widać na mapie z roku 1935 teren ów nazwano Parkiem, który miał być wyposażony w ławeczki, altany, fontannę i poprzecinany alejkami spacerowymi. Niestety II Wojna Światowa uniemożliwiła realizację tych planów.

MapaParkSokolnikimapa 1935r PARK

Za czasów zarządzania gminą Ozorków przez wójta Władysława Sobolewskiego nie dość, że idea budowy parku w Sokolnikach nie została zrealizowana, to jeszcze znaczną część działki sprzedano prywatnym osobom. Na szczęście dalszą wyprzedaż publicznego majątku uniemożliwili panu Sobolewskiemu wyborcy. Już podczas pierwszego posiedzenia nowej Rady Osiedla zgłoszony został pomysł przekształcenia centralnej części sokolnickiego lasu w Park. Obecny wójt Tomasz Komorowski pozytywnie ocenił ten projekt i dodał, że w niedalekiej przyszłości Gmina zajmie się też przywróceniem pierwotnych funkcji parkom w Leśmierzu i Modlnej.

zanim powstanie Park

Przewodniczący Rady Osiedla Marcin Pyda-Żyliński na niedzielny spacer po Sokolnikach zaprosił panią Grażynę Ojrzyńską – wieloletniego Ogrodnika Miejskiego w Łodzi, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich i autorkę m.in. projektu Parku Ocalałych w Łodzi oraz pana Jarosława Karolewskiego – Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Zgierzu. Dokonano oceny możliwości realizacji zaplanowanej inwestycji oraz omówiono wstępne założenia koncepcyjne. O postępach prac związanych z budową Parku będziemy informowali na stronie www.sokolnikilas.pl.

                                                                                                                                                                                                               Marcin Pyda

Jeden komentarz do “Zanim powstanie Park”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *