Informacje z marcowego spotkania Rady Osiedla

1. Oświetlenie ulic.
W tym roku będzie wykonane oświetlenie ul. Chopina.
W roku przyszłym najprawdopodobniej będzie wykonane oświetlenie na ul. Narutowicza od Sokolnickiego do ul.  Zwycięstwa. W przyszłym roku zostanie przygotowana dokumentacja na pozostałe brakujące oświetlenie, a wykonane zostanie w roku 2019. Na rok 2019 Gmina Ozorków ma zagwarantowane 1100,- tys. złotych z Łódzkiego Obszaru Metropoiltarnego, co pozwoli zrealizować chyba wszystkie nasze potrzeby w zakresie oświetlenia.

2. Jeżeli chodzi o drogi asfaltowe, jest prawie pewne, ze odcinek ul. Konopnickiej od Jagiellońskiej do Narutowicza, zostanie wykonany w tym roku.
W roku następnym powinien zostać wykonany odcinek ul. Narutowicza od Sobieskiego do Konopnickiej.
Drogi gruntowe.
Rada Osiedla wystąpiła do Wójta Gm. Ozorków o zaniechanie naprawy dróg gruntowych w Sokolnikach poprzez przejechanie po nich równiarką, ponieważ nie pezynosi to pożądanych efektów. Każdy odcinek drogi gruntowej powinien być naprawione w technologii adekwatnej do jego stanu.
Wytypowaliśmy nastepujące odcinki dróg do naprawy w pierwszej kolejności:
– ul. Piaski Wróblewskie, Legionów od Ozorkowskiej do Radzymińskiej, skrzyżowanie ul. Radzymińskiej i Zwycięskiej, skrzyżowanie ulicy Łódzkiej i Sobieskiego, ul. Malczewskiego.
W następnej kolejności: ul. Ks. Brzóski, Ks. Skorupki, ul. Kilińskiego przy Jagiellońskiej (do num eru 23)
skrzyżowanie ul. Śląskiej i Traugutta.
Na bieżąco będą naprawiane te ulice, które można naprawić przez wyrównanie tłuczniem i żwirem, co bedą wykonywać pracownicy Gminni.
Zmiana nazw ulic.
Rada Osiedla została poproszona o wyrażenie opinii na temat proponowanych zmian nazwy ulic- ul. 22 lipca na ul. 11 listopada i ul. PKWN na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rada Osiedla zaopiniowała pozytywnie proponowane zmiany, uznając, że nie ma potrzeby konsultowania tego z mieszkańcami tych ulic.
Następne spotkanie Rady 04.kwietnia o godz.19.00.

Tematy: – koncepcja zagospodarowania “parku leśnego”
– funkcjonowanie nowego systemu wywozu odpadów.

J. Malewicki

9 myśli do „Informacje z marcowego spotkania Rady Osiedla”

 1. A co z uzupełnieniem oświetlenia ul. ŻEROMSKIEGO od Śląskiej do Literackiej. Czekamy już kilka lat, brak przynajmniej 2_3 lamp. Także skrzyżowanie Żeromskiego ÷ Literacka, nadal nie oświetlone.
  Potrzebna jasna informacja co wrzucamy do kolorowych worków, co z brązowym Bio, kiedy zabierają, czy gdzieś składamy, zlikwidowano pojemniki, czy to dobry pomysł.? Dlaczego wielkie gabaryty są odbierane po sezonie lub przed sezonem kiedy nie ma Ludzi?
  Powodzenia i Pozdrowienia!

 2. Jeżeli na tym odcinku ul. Żeromskiego jest linia energetyczne, sprawa jest prosta, można to zrobić szybko. Jeżeli nie ma, będziemy musieli czekać na rok 2019.
  Rozdajemy kalendarze z terminami wywozu, są dostępne w Kiosku i we wszystkich sklepach. W tablicy ogłoszeń również wisi harmonogram.
  Nigdzie nie składamy worków, tylko wystawiamy przed posesją i stamtąd będą odbierane.
  Termin wywozu gabarytów był uzgadniany z mieszkańcami. Były głosy krytyczne, że wywóz gabarytów był za wcześnie i przeważały postulaty, żeby pierwszy wywóz był właśnie w maju, a po sezonie drugi.
  Likwidacja pojemników, według mnie to jedyna możliwość, żeby zlikwidować śmietniki w kilku centralnych punktach Sokolnik.
  A poza tym od lipca, w całym kraju odbiór odpadów będzie się odbywał tylko sprzed posesji, a więc i tak musielibyśmy je zlikwidować.
  Dziękuję za uwagi i serdecznie pozdrawiam.

 3. Czy jest gdzieś dostępny wykaz ulic, które będą doświetlane? Jestem zainteresowana, czy jest w planie doświetlenie fragmentu ulicy Mickiewicza do Targowej?
  W odpowiedzi na moją prośbę o doświetlenie tego fragmentu ulicy otrzymałam termin 2014 rok, jakby nie było jest 2017 r. i dalej mamy ciemno …

 4. Nie mam pojęcia, po co miejscowości formatu Sokolnik fundować ulice firmowane nazwiskami osób, kimkolwiek by oni nie byli. Podobnie z datami. Chyba przyjemniej jest mieszkać przy Orzechowej, Mysiej czy Wiewiórczej niż pod szyldem jakiegoś męża lub wydarzenia które pasują w tym miejscu tak samo, jak i te usuwane. Widać umiarkowanie się uczymy na błędach i za niedługi czas czekają nas być może spacery po alejach błogosławionego ministra… lub pasażu ojca radiowca. A konsultować z mieszkańcami rzeczywiście nie ma potrzeby – będzie weselej.

 5. Szkoda, że takie opinie jak Pana Janka, nie pojawiają się wcześniej, przed opiniami Rady Osiedla. O tym, że mamy do zaopiniowania nowe nazwy ulic, informowałem i pisałem ok. miesiąca wcześniej. Nie wpłynęła żadna nowa propozycja, poza tymi, które zostały złożone wcześniej. Propozycje pojawiły się już po zaopiniowanie, co jest trochę spóźnioną reakcją. Dla wyjaśnienia mogę podać, że nowe nazwy ulic, nie są tak naprawdę nowe, tylko jest to powrót do pierwszych nazw tych właśnie ulic z okresu przedwojennego. Ponieważ Rada Gminy nie będzie raczej na najbliższej sesji nadawać nowych nazw naszym ulicom, to jest jeszcze szansa, żeby zaproponować inne nazwy. Trzeba tylko napisać swoją propozycję do Gminy, tak jak zrobili to inni mieszkańcy proponując ulicę 11-go listopada i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 6. Według mnie obaj panowie Janowie (powyżej)mają rację. W przypadku ulic, których nazwy zmieniono w okresie komunistycznych błędów i wypaczeń, powrót do nazw pierwotnych (przedwojennych, pochodzących z okresu powstawania Miasta-Ogrodu Sokolniki) nie powinien budzić kontrowersji. Inaczej ma się sprawa z ulicami nowopowstającymi. Niemal wszystkie pola dookoła Sokolnik Lasu podzielone zostały na działki. Obowiązujące (jeszcze) przepisy wymuszają wytyczenie ulic umożliwiających dojazd do każdej z nich. Te ulice muszą się jakoś nazywać. I tu właśnie jest okazja do wprowadzania nazw zgodnych z “okolicznościami przyrody”, w których mamy szczęście funkcjonować. Ulice Orzechowa i Wiewiórcza koniecznie powinny się tam pojawić. Podobnie jak Sójcza, Krecia, Cisowa, Sarnia, Bażantowa, Dębów Szumiących i Jelenia. Mam wątpliwości co do Mysiej, ale to być może tylko moja osobista awersja związana z funkcjonowaniem niegdyś przy takiej właśnie warszawskiej ulicy głównej siedziby Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. W żadnym wypadku, niezależnie od ewentualnych podkościelnych akcji zbierania podpisów, nie powinno się nowym ulicom nadawać mian osób aktualnie uznawanych za godne takiego zaszczytu.
  PS1. W centrum Sokolnik Lasu, w związku z budową bardzo sympatycznego obiektu mieszkalnego, jakiś czas temu nowej ulicy nadano nazwę KOMFORTOWA. Można i tak, choć niegdysiejsza przygoda moich kolegów (były to późne lata siedemdziesiąte ub.w.), którzy indagowani przez milicjanta wyznali, że jeden z nich mieszka na Wygodnej, drugi na Eleganckiej, a trzeci na Komfortowej, uczy, że warto tę kwestię przemyśleć, by uniknąć przypadkowego pałowania.
  PS2. W momencie powstawania Miasta-Ogrodu Sokolniki (obecnie Sokolniki Las) nazwy ulic nadawali członkowie zarządu Stowarzyszenia Właścicieli Działek. Jeden z nich pochodził ze Śląska, stąd ulica Śląska, a także Katowicka. Do dzisiejszych Sokolnik ni przypiął ni wypiął, czyż nie? Ale czy to znaczy, że (zgodzie z aktualnym “tryndem”) Katowicką należy zmienić ma Katolicką?

  1. He, he – a Sanatoryjną na Sanktuaryjną, Prusa na Piusa (np. X), Dzielną na Niedzielną, Ogrodową na Ogrójcową, Graniczną na Gromniczną a Morawską na Morawiecką :)

 7. Szanowny panie wójcie.Prosiłbym o położenie na ulicy Kościuszki nowych a raczej starych garbów spowalniających .Obecne nowe ? są do ……niczego gdyż są tak położone(garb mieści się w rozstawie kół samochodów) że auta nie zwalniają i pędzą ile fabryka dała mocy!Stare były dobre ,samochody zwalniały komu to przeszkadzało ?Jest jeszcze czas sezon przed nami !Aż strach pomyśleć co się będzie działo w sezonie przy takich spowalniaczach jakie są obecnie !

 8. Dlaczego skoro rada osiedla zaopiniowala pozytywnie zmiane ulicy 22 lipca na 11 listopada chodzi facet i zbiera podpisy zeby ulica nazywala sie Piekna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *